Що потрібно знати при виборі підзорної труби для диджископинга?
Підзорна труба для диджископинга
Орнітологи або бердвотчеры, а також любителі активного відпочинку, часто виїжджають на природу і цікавляться спостереженнями за дикими тваринами, птахами і т. п. все частіше використовують підзорні труби як телефотообъектива для фотографування ландашафтов, флори і фауни. Даний напрямок в області фотографії отримало назву «диджископинг». Використання підзорної труби дозволяє домогтися високого збільшення, хорошого контрасту і роздільної здатності зображення. Якісний довгофокусний об'єктив для дзеркального фотоапарата може коштувати кілька десятків тисяч доларів, в той час як зорова труба преміум-класу, наприклад, Swarovski з апохроматическим об'єктивом обійдеться Вам значно дешевше. При цьому деякі об'єктиви підзорних труб можуть виявитися еквівалентними щодо збільшення лінзи з фокусною відстанню від 1000 до 3000мм, приблизно. Погодьтеся, спокуса досить великий! Звичайно ж, високоякісні довгофокусні об'єктиви для дзеркалок будуть вигравати навіть у найкращих зорових труб по багатьом параметрам, але ж ніхто і не каже зворотного. Мова йде лише про те, що в принципі є відносно недороге рішення для виконання поставленого завдання на гідному рівні, і це рішення – диджископинг.
До речі, все-таки хочеться відзначити кілька переваг підзорної труби:
- По-перше, звичайно ж, доступна ціна
- По-друге, дещо менші габарити і вага
- По-третє, багато сучасні підзорні труби мають герметичну, водонепроникну і азотозаполненную конструкцію, що дозволяє безпечно використовувати її поблизу води
Типи (методи) фотозйомки через підзорну трубу
У 99% випадках з 100% фотозйомка через об'єктив підзорної труби ведеться в окулярною проекції, тобто здійснюється зйомка зображення, побудованого окуляром підзорної труби. Даний факт пов'язаний з особливостями будови зорових труб рефракторного (лінзового) типу. Так, навіть якщо б Вам вдалося зняти окуляр і приєднати до підзорної труби фотоапарат для зйомки в прямому фокусі, Ви б зіткнулися з очевидною проблемою – неможливістю сфокусуватися через недостатнє діапазону фокусування. І лише деякі моделі дуже дорогих зорових труб, що представляють собою гібридну оптичну конструкцію зі знімним призменным блоком, наприклад, Nikon Monarch, дозволяють вести зйомку в прямому фокусі.
З іншого боку, деякі виробники пропонують дзеркально-лінзові зорові труби, які дозволяють без проблем вести зйомку в прямому фокусі. Але так як це поодинокі випадки, і швидше їх варто віднести до класу таких оптичних приладів, як телескопи, то ми не будемо розглядати їх в даній статті.
*Висновок 1. Як правило, диджископинг здійснюється методом зйомки в окулярною проекції.
Як же власне приєднати фотоапарат до підзорної труби для диджископинга?
- Перший варіант – найбільш тривіальне рішення. Звичайно, ніхто не заважає Вам елементарно піднести фотоапарат до окуляра зорової труби і в необхідний момент зробити знімок. Здавалося б, що може бути простіше! Ви просто ведете візуальні спостереження, а як тільки виявите щось цікавеньке – «клац» і знімок готовий. Але і тут є підводні камені. По-перше, найменше, здавалося б, практично непомітне тремтіння Ваших рук призведе до серйозного змазування і розмиття зображення. А, по-друге, досить складно «вручну» вирівняти фокальну площину окуляра підзорної труби і лінзи об'єктива фотоапарата, що також призведе до небажаних наслідків.
- Другий варіант – це кріплення так званої цифромыльницы до підзорної труби за допомогою спеціальних кронштейнів – фотоадаптеров. Такі фотоадаптеры часто називають універсальними, так як вони можуть використовуватися практично з будь підзорною трубою, телескопом, і навіть мікроскопом. Подібний адаптер дозволяє надійно зафіксувати фотоапарат, встановивши його в належний стан для ведення зйомки. Ось тільки один нюанс. Приєднавши цифромильницю до труби спостереження Вам доведеться проводити на екранчику самого фотоапарата, що не завжди є зручним. Наприклад, якщо Ви захочете направити трубу в іншу сторону, «зловити» інший об'єкт і т. п. Так, швидше за все, виникне необхідність на час зняти фотоапарат, а потім заново його приєднати. І ось скільки разів може виникнути така необхідність? Саме тут і криється певний дискомфорт використання цифромыльницы.
- Третій варіант – кріплення дзеркального фотоапарата зі змінним об'єктивом до підзорної труби. Багато сучасні зорові труби або вже поставляються в комплекті з Т-адаптером, або мають можливість доукомплектації їм, що дозволяє з допомогою Т-кільця, відповідного марку Вашого дзеркально фотоапарата, приєднати його до труби для диджископинга.
*Важливо! Не всі підзорні труби мають можливість роботи з дзеркальними фотоапаратами через відсутність відповідного Т-адаптера. Більш того, деякі підзорні труби поставляються без окулярів у комплекті (наприклад, Vixen), і ось деякі з цих окулярів сумісні з Т-адаптером, а деякі – ні.
Найчастіше подібні Т-адаптери кріпляться до зорової труби по різьбі, розташованої навколо гнізда для установки окуляра, але зустрічаються і такі моделі, згідно конструкції яких Т-адаптер кріпиться по різьбі, розташованої вгорі самого окуляра, захованої під гумовим наглазником, наприклад, в підзорних трубах Celestron серії Ultima. Однак, на нашу думку, така особливість менш практична і надійна, так як в першому випадку фотоадаптер кріпиться безпосередньо до корпусу труби, відповідно навантаження від прикріпленого фотоапарата розподіляється більш рівномірно, ніж у другому варіанті, де все навантаження припадає на окуляр.
Хочеться відзначити, що часто подібні фотоадаптеры зустрічаються у вигляді цільної трубки, обмежуючи доступ до кільцем трансфокатора. Однак деякі більш дбайливі виробники пропонують адаптери зі спеціальним вирізом – віконцем для оперативного доступу до кільцем трансфокатора на окулярі, що дозволяє з максимальним комфортом при необхідності регулювати використовуване збільшення оптичного приладу.
У будь-якому випадку байонетне кріплення дзеркального фотоапарата забезпечує швидке і зручне його з'єднання з оптичним приладом і від'єднання від нього.
- Четвертий варіант – відносно нове рішення, яке ми залишили «на закуску». Деякі виробники оптичних приладів, наприклад, Kowa, пропонують спеціальні фотоадаптеры-перехідники для зйомки за допомогою iPhone. Такі адаптери легко приєднуються і від'єднуються до оптичної труби, що дозволяє надійно зафіксувати iPhone в необхідному положенні.
Зазначимо також, що використання спеціальних фотоадаптеров для надійного кріплення камери дозволяє виставляти тривалу витримку для знімка.
Що потрібно знати при виборі підзорної труби для диджископинга?
Отже, розібравшись з питанням кріплення камери до труби, хочеться приділити трохи уваги оптичним параметрами і конструктивним особливостям самого оптичного інструмента. Нагадаємо, що в даній статті ми розглядаємо підзорні труби рефракторного типу, також ми виключаємо і дитячі зорові труби системи Галілея.
Звичайно, з одного боку, існує можливість заняття диджископингом з будь підзорною трубою, але що є визначальним фактором для отримання якісних знімків?
- По-перше, звичайно ж, ніхто не відміняв добре відоме правило: «чим більше апертура, тим краще». Зрозуміло, що більший діаметр об'єктива, по-перше, більше збере світла, що в результаті забезпечить формування більш світлою і контрастного зображення. А, по-друге, більший діаметр об'єктива забезпечить більш високу роздільну здатність, а, значить, ми отримаємо зображення з кращою деталізацією.
- По-друге, не менш важливу роль грає і якість використовуваної оптики. Для підвищення світлопропускної здатності оптичної системи зорової труби необхідно якісне багатошарове просвітління. А щоб картинка була рівномірно світлою по всьому полю зору призми повинні бути виготовлені зі скла BaK4. Ну, і, звичайно ж, в ідеалі, якщо це дозволяє виділений бюджет, варто віддавати перевагу зорових труб, лінзи яких виготовлені зі скла з наднизькою дисперсією (ED), що дозволить мінімізувати прояв хроматичної аберації. Це основні параметри оптики, на які слід звертати увагу, хоча і не варто обмежуватися лише ними.
- Більшість підзорних труб має діапазон збільшень від 20х до 60 разів, в середньому. І цього буде цілком достатньо для них. Не варто гнатися за сверхувеличением, яким люблять похвалитися «недобросовісні» виробники, що вводять в оману покупців. Занадто велике збільшення, по-перше, призведе до помітного погіршення якості картинки: вона стане тьмяною, темної, більш розмитою, і з набагато більш вираженими спотвореннями, які негайно зіпсують якість знімка. А, по-друге, нагадаємо, що з зростанням збільшення звужується поле зору, то є велика частина ландшафту буде просто загублена увазі. Таке явище пов'язане з так званим телескопічним ефектом.
Звернемо увагу на те, що найчастіше підзорні труби поставляються в комплекті з зум-окуляром, проте багато виробників оптичних приладів преміум класу пропонують широкий ряд доступних окулярів, крім стандартних. Зокрема, до певних моделей є можливість придбання окулярів з постійною фокусною відстанню, що забезпечує більш широкий кут огляду.
- Також ми рекомендуємо звертати увагу і на систему фокусування. Переважна більшість труб для налаштування різкості використовують фокусировочный гвинт, розташований на корпусі поблизу призменного блоку. Але зустрічаються і «екстравагантні» екземпляри з менш традиційною системою фокусування: кільцем на корпусі, кільцем на об'єктиві, кільцем на окулярі. На відміну від традиційного способу останні варіації призводять до тремтіння труби та її зміщення під час фокусування, тому є менш зручними.
- Ну, и напоследок. Не забудьте о хорошем устойчивом штативе с удобным управлением для плавного и точного наведения трубы на интересующий объект. Помните, что выбранная Вами тренога должна будет справиться с весом не только самой трубы, но и присоединенного к ней фотоаппарата.
Обработка полученных снимков при диджископинге
Если Вы серьезно решили заняться диджископингом, любите фотографировать природу и птиц, будьте готовы и к необходимости дополнительной обработки полученных снимков в графическом редакторе, например, PhotoShop. «Сырой» снимок может удивительно преобразиться после выполнения некоторых несложных трюков в PhotoShop. Программно Вы сможете улучшить резкость и четкость, контрастность и яркость изображения, добавив красочности детализации картинке. Кроме того, на снимке, полученном в результате диджископинга, может присутствовать цветная кайма, вызванная таким искажением, как хроматическая аберрация. Обробивши спеціальним чином знімок, Вам вдасться позбавитися від такого перекручування. Але більш докладно про обробку знімків, отриманих шляхом диджископинга, ми розповімо в наступній нашій статті.
- Інноваційна технологія сну!У цей нестабільний час пропонуємо Вам апаратну технологію міцного сну. Ніякої хімії та фармацевтики з Авто CPAP апарат!Повна версія статті
- Новинки!!! Велике обладнання за низькими цінами!Найвигідніша пропозиція на кисневе обладнання від нового партнера! Кількість обмежена, європейська якість, а ціна народна!Повна версія статті