Як вибрати і купити якісну підзорну трубу?
Підзорна труба (зорова труба) – це свого роду компактний і портативний телескоп, призначений для спостереження за наземними об'єктами. Кажучи по суті, підзорні труби застосовуються для спостереження за птахами, тваринами, навколишньою природою та ін.
Діаметр об'єктиву підзорної труби. Здатність підзорної труби збирати світло прямо пропорційно залежить від її діаметра об'єктива. Чим більша кількість світла буде зібрано, = > тим більш чітке, яскраве, чисте і деталізоване зображення буде отримано. Отже, апертура підзорної труби – це діаметр передньої лінзи об'єктиву, як правило, вимірюється в мм
Зазвичай апертура підзорної труби дорівнює 50-82мм. Найбільш поширені моделі підзорних труб з діаметром 60-65мм і 77-82мм. Здавалося б, не така вже велика різниця між діаметром 60мм і 80мм, однак, підзорна труба з апертурою 80мм збирає майже на 65% більше світла, ніж підзорна труба з апертурою 60мм, що суттєво впливає на якість зображення при великих збільшеннях і в умовах поганої освітленості. Тим не менш, не слід забувати, що з зростанням апертури підзорної труби, збільшуються її розміри і вага, і, звичайно ж, ціна, що може виявитися вкрай суттєвими факторами.
Тому перш, ніж вирішити, з якою апертурою купити підзорну трубу, подумайте, де Ви її будете використовувати. Чи Будете Ви проводити спостереження при великих збільшеннях, в хмарний і тьмяний день, або в сонячний день, які погодні умови переважають у місці проведення спостережень?
Збільшення підзорної труби. Найбільш поширені значення збільшення підзорної труби 15-60х. Багато підзорні труби поставляються в комплекті з окуляром, хоча для деяких моделей дорогих високоякісних підзорних труб, приміром, Vixen, Swarowski, Вам може знадобитися придбати окуляр окремо. Від обраного окуляра залежить збільшення підзорної труби, діаметр вихідного зіниці, видалення вихідної зіниці, поле зору. Ви можете вибрати і купити окуляр з фіксованим або змінним (zoom) збільшенням. Сьогодні окуляри з перемінним (zoom) збільшенням мають набагато кращу якість, ніж це було ще кілька років тому. Застосування окулярів зі змінним збільшенням забезпечує більш комфортні спостереження, адже, набагато простіше і зручніше спочатку навестися на віддалений об'єкт при невеликому збільшенні, а пізніше розглянути деталі при більшому збільшенні. Хоча слід враховувати, що окуляри зі змінним збільшенням мають більш вузьке поле зору, ніж окуляри з фіксованим збільшенням. Якість лінз окуляра і конструкція окуляра також впливають і на якість одержуваного зображення, тому вибір окуляра так само важливий, як і вибір самої підзорної труби.
Слід звернути увагу на те, що деякі виробники оптичних приладів пропонують окуляри, які можуть підходити не до всіх лінійок підзорних труб, а лише до окремих серій. Таким чином, слід перевіряти, щоб обраний окуляр підходив до обраної Вами підзорної труби.
Пам'ятайте, що вибираючи підзорну трубу, Ви вибираєте і необхідне Вам збільшення. Зазначимо, що найкращим чином відповідне значення цього параметра залежить від декількох факторів. Збільшення менша, ніж 15х вважається марним, оскільки таке збільшення цілком можуть забезпечити біноклі або монокуляри при меншій вартості і вазі. А збільшення понад 60х призводить до втрати яскравості зображення, що особливо помітно при спостереженнях в умовах поганої освітленості, і звуження поля зору. Так, найбільш відповідним значенням збільшення для спостереження за птахами буде збільшення 20-40х, що забезпечить і отримання досить яскравого зображення, і хороше поле зору.
Крім того, пам'ятайте, що будь-які викривлення (напр. теплові хвилі), а також коливання (вібрації підзорної труби (викликані хиткістю і тремтінням триноги) будуть посилюватися при великих збільшеннях.
Тому, якщо Ви збираєтеся купити підзорну трубу з великим збільшенням, Вам слід звернути особливу увагу на якість лінз і призм в оптичній конструкції підзорної труби. Лінзи і призми низької якості дадуть неякісне зображення об'єкта, що спостерігається, особливо при збільшеннях понад 45х.
Таким чином, найвище допустиме значення збільшення підзорної труби залежить від якості лінз, призм, діаметра об'єктива і умов спостереження (сонячний чи хмарний день, туман, теплові хвилі тощо)
Вихідний зіницю підзорної труби. Яскравість зображення визначається не тільки апертурою підзорної труби, але і вихідною зіницею. Діаметр вихідної зіниці – це діаметр пучка світла, що формується окуляром і видимий через нього. Щоб обчислити діаметр вихідної зіниці, необхідно поділити апертуру підзорної труби на її збільшення. Таким чином, чим вище збільшення, тим більший діаметр об'єктива потрібно для отримання яскравого і чіткого зображення.
При виборі підзорної труби, стежте, щоб розмір діаметра вихідного зіниці був не менше, ніж 1.33 мм, так як в умовах слабкої освітленості підзорні труби з параметром вихідної зіниці, рівним менше вказаного значення, будуть давати незадовільна якість зображення, особливо при великих збільшеннях.
Видалення вихідної зіниці. Даний параметр визначає комфорт при спостереженнях. Особливо важлива величина параметра видалення вихідної зіниці або винесення зрачкадля людей, які носять окуляри, і в зв'язку з цим не можуть впритул піднести очі до окуляра.
Поле зору. Лінійне поле зору (FOV) обчислюється як ширина видимої площі на відстані 1000 ярдів або метрів від спостерігача. Також поле зору може обчислюватися в градусах, в такому разі його відповідно називають кутовим полем зору. Як правило, з ростом збільшення поле зору звужується. Зазвичай для спостереження за быстродвижущимися об'єктами вимагається більш широке поле зору.
Оптична конструкція. Підзорні труби можуть мати такі оптичні конструкції: рефракторные і дзеркально-лінзові. Більшість моделей підзорних труб мають рефракторную оптичну конструкцію. Вся справа в тому, що хоча катадиоптрические (дзеркально-лінзові) підзорні труби і дають більш чітке зображення, ніж рефрактори (при однакових параметрах), вони і коштують значно дорожче, але менш міцні і надійні рефракторная.
Якщо у Вас є зайві гроші, Вам хочеться купити підзорну трубу, позбавлену спотворень зображення, і Ви впевнені, що вона не буде піддаватися зайвим ударів, Ви можете купити підзорну трубу дзеркально-лінзову. В іншому випадку, рекомендуємо придбати підзорну трубу рефракторного типу.
Порівняльну таблицю рефракторная і дзеркально-лінзових труб можна представити в наступному вигляді:
Підзорні труби рефрактори | Катадиоптрические підзорні труби |
Лінзова оптична конструкція | Дзеркально-лінзова оптична конструкція |
Більш короткий фокусна відстань = > Більш широке поле зору | Довший фокусна відстань = > Більш вузьке поле зору |
Менш вимогливі у догляді, більш стійкі до ударів | Більш тендітні, але в разі прогумованого корпусу все ж досить добре захищені від дрібних механічних пошкоджень |
Відмінно підходять для спостереження за наземними об'єктами, природою, птахами, для полювання та ін. | Добре підходять для спостереження об'єктів, що знаходяться над горизонтом, фотографування і спостереження за небесними об'єктами |
В своїй конструкції можуть використовувати окуляри як з фіксованими, так і з змінним збільшенням | Як правило, в своїй конструкції використовують окуляри з фіксованим збільшенням |
При збільшенні понад 60х якість зображення погіршується | Допустиме корисне збільшення може досягати 200х |
Більш важкі і громіздкі | Легкі і компактні |
Простий дизайн, більш дешеві | Значно дорожче |
Розташування окуляра щодо корпусу підзорної труби. Існує кілька типів підзорних труб:
- Підзорні труби "straight-through" з прямим окуляром (окуляр розташований на одній осі з корпусом підзорної труби), часто у маркуванні використовують букву "S"
- Підзорні труби "angled" з окуляром під 45 град. (окуляр розташований під кутом 45 град. до корпусу підзорної труби), у маркуванні використовують букву "A".
Як правило, підзорні труби з прямим окуляром зручніше використовувати при спостереженнях, наприклад, з салону автомобіля (для цього існують спеціальні кріплення труби на скло автомобіля), в той час як підзорні труби з окуляром під 45 град. більш зручні для високих людей і при спостереженнях групою людей різного зросту. Правда якщо у труби з окуляром під 45 град. є можливість провернути її корпус навколо власної осі, то для спостережень з салону автомобіля така труба буде більш зручна в відміну від труби з прямим окуляром. Також такі труби з поворотом навколо власної осі зручні для стрілянини з позиції лежачи, і взагалі нівелюють обмеження по зростанню людини. Т. о. такі труби можна підлаштувати під кожну конкретну ситуацію або позицію спостереження. Тому, вибираючи трубу з окуляром під 45град., звертайте увагу, чи можна обертати навколо своєї осі. Якщо ні ― то її складно "підлаштувати під себе". Якщо так ― її буде зручно налаштовувати. Але, тим не менш в підзорну трубу з прямим окуляром комфортно спостерігати людям, які вперше стикаються з таким оптично приладом. А саме ― набагато легше навести трубу на необхідний об'єкт. До 45град. труби в цьому плані доведеться трохи "попривыкать".
Призми. Багато підзорні труби у своїй оптичній конструкції використовують призми, виготовлені зі скла BK-7 (боросилікатне), в той час коли більш якісні підзорні труби використовують призми BAK-4 (барієвий крон), що забезпечують більш яскраве і чітке зображення. Крім цього, підзорні труби відрізняються і за типом використовуваних призм: Porro або Roof. Призма Porro трохи зміщені відносно лінзи об'єктива і забезпечують більш широке поле зору і кращу глибину сприйняття.
Призми Roof знаходяться на одній осі з лінзами об'єктива, забезпечуючи вузьку обтічну конструкцію.
Просвітлення оптики. Нанесене на оптичні поверхні покриття, що просвітлює, покращує пропускну здатність лінз, зменшуючи кількість відбитого світла. Так прояснена оптика забезпечить отримання більш яскравого і чіткого зображення. Існують кілька типів нанесення просвітлюючого покриття:
- Одношарове просвітлення як мінімум на одній з лінз
- Одношарове просвітлення всіх оптичних поверхонь скло-повітря
- Багатошарове просвітління як мінімум однієї з лінз
- Багатошарове просвітління всіх оптичних поверхонь скло-повітря
Найбільш якісні підзорні труби використовують лінзи з ED-скла, яке усуває прояв хроматичної аберації, таким чином, Ви отримуєте дуже чітке зображення з найкращою передачею кольору. Високоякісні підзорні труби характеризуються найкращим покриттям, що просвітлює. HD (High Definition – висока роздільна здатність) скло для підзорних труб дозволяє викорінити незначні зональні хроматичні аберації і домогтися правильної передачі кольору, що особливо важливо при фотографуванні з допомогою підзорної труби. Тому якщо Ви збираєтеся фотографувати об'єкти через підзорну трубу, ми рекомендуємо купувати підзорні труби з HD-скла ED-скла, APO або флюоритовой системою лінз.
Мінімальна дистанція фокусування. Цей параметр визначає, на якому мінімальному відстані від спостерігача повинен знаходитися віддалений об'єкт, щоб було можливо навести різкість зображення (сфокусуватися). Тому, якщо ви будете спостерігати близько розташовані об'єкти, цей параметр не повинен бути дуже великим.
Незважаючи на те, що дуже багато параметри вже були перераховані вище, не можна обмежитися лише ними при виборі підзорної труби. Також слід враховувати такі параметри, як водозахищеність, ударостійкість корпусу, захист від запотівання. Крім цього рекомендуємо звернути увагу на наявність штативу і зручного кріплення для установки на штатив, ергономічність дизайну, ручку для фокусування, наявність захисних кришечок на об'єктив і окуляр.
І головне ― пам'ятайте, що від того, яку Ви виберіть підзорну трубу, залежить якість
- Інноваційна технологія сну!У цей нестабільний час пропонуємо Вам апаратну технологію міцного сну. Ніякої хімії та фармацевтики з Авто CPAP апарат!Повна версія статті
- Новинки!!! Велике обладнання за низькими цінами!Найвигідніша пропозиція на кисневе обладнання від нового партнера! Кількість обмежена, європейська якість, а ціна народна!Повна версія статті